NOWOŚCI

PROJEKTY UE

ZWIĄZEK

OPINIE

OF. PRACY

GR.ZAKUPOWA

SZUKAJ

DOŁĄCZ

FORUM

LEKI

LINKI

KONTAKT


Koleżanki i Koledzy,

14 września br. w Ministerstwie Zdrowia w Warszawie odbyło się drugie posiedzenie Zespołu ds. opracowania zmian systemu organizacji podstawowej opieki zdrowotnej w zakresie weryfikacji deklaracji wyboru lekarza, pielęgniarki, położnej podstawowej opieki zdrowotnej, limitu pacjentów, którzy mogą zapisać się na listę prowadzoną przez lekarza, pielęgniarkę, położną podstawowej opieki zdrowotnej oraz szczepień wykonywanych w gabinecie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Federacji Porozumienie Zielonogórskie - Prezes FPZ Jacek Krajewski i Przewodniczący Zespołu ds. Oceny Aktów Prawnych Marek Sobolewski, a także przedstawiciele PPOZ oraz przedstawiciel GIS dr n. med. Jacek Łuczak. Ze strony ministerialnej obrady prowadził wiceminister Andrzej Włodarczyk z towarzyszącymi mu pracownikami tej instytucji, a NFZ reprezentowali wiceprezes Maciej Dworski i kierownik Sekcji ds. Podstawowej Opieki Zdrowotnej, Stomatologii i Ratownictwa Medycznego DSOZ Krzysztof Klichowicz.

Urzędnicy Ministerstwa Zdrowia przedstawili projekt zmian w zapisach ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, które, ich zdaniem, były odzwierciedleniem wniosków z dyskusji na poprzednim posiedzeniu Zespołu w dniu 5 września 2011 r. Propozycje te bezkrytycznie i z dużym emocjonalnym zaangażowaniem przyjęte przez prezes PPOZ Bożenę Janicką były, w dużej mierze, przygotowane pobieżnie i wadliwe prawnie. Pomimo trudności w prowadzeniu merytorycznej dyskusji nad tymi propozycjami, gdzie racje koalicji PPOZ i MZ miały dominować nad argumentami FPZ, udało nam się, jednak, przekonać obecnych do konieczności uszczegółowienia i poprawienia kilku sformułowań.

Zebrani nie podzielili jednak obaw przedstawicieli FPZ o niebezpieczeństwie dawania w nowelizowanej ustawie prawa wyboru przez świadczeniobiorcę, świadczeniodawcy i jednocześnie lekarza, pielęgniarki, położnej POZ. Uznali, że wprowadzony do niej zapis o zachowaniu ważności deklaracji u świadczeniodawcy w przypadku odejścia lekarza, pielęgniarki, położnej jest wystarczającym zabezpieczeniem dla rozliczeń z Narodowym Funduszem Zdrowia. Niestety takiej pewności nie mieli także przedstawiciele NFZ obecni na posiedzeniu. Mieli ją jednak przedstawiciele PPOZ i MZ.

Nie uzyskała również akceptacji propozycja Federacji PZ aby zdefiniować precyzyjnie świadczeniodawcę POZ, co np. mogłoby uchronić pacjentów przed tworzeniem przychodni POZ przy szpitalach. W tym miejscu swój sprzeciw zgłosiła także pani Prezes PPOZ.

Drugą sprawą omawianą na spotkaniu w Ministerstwie Zdrowia były szczepienia. Wiceminister Włodarczyk zadeklarował wolę przywrócenia możliwości wykonywania szczepień ochronnych w gabinecie lekarza na zasadach, które wcześniej obowiązywały. Problem przekazano do Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji MZ celem przygotowania odpowiednich projektów zapisów prawnych wymagających nowelizacji. Po spotkaniu zespołu w rozmowie z Wiceprezesem NFZ Maciejem Dworskim uzgodniono sposób przekazywania informacji do centrali NFZ w sprawie funkcjonowania procedur JGP.

Następne spotkanie Zespołu zostało ustalone na 10 października br.

W obecnej kadencji Sejmu żadna z postulowanych przez Federację Porozumienie Zielonogórskie zmian prawa, o które upominamy się od kilkunastu miesięcy nie zostanie przez Ministerstwo Zdrowia zrealizowana.

 

Prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie

Jacek Krajewski

 

http://www.kodowana.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=337&Itemid=62

FUNDACJA

Reklama

POZYTYWNIE

Reklama

GRUPA ZKUPOWA

Reklama

Copyright © 2011. All Rights Reserved.