Podczas XIII Kongresu PTMR tradycyjnie wręczono Statuetki Hipokratesa za wkład w rozwój medycyny rodzinnej w Polsce. Tegorocznymi laureatami zostali dr n. med. Aleksander Biesiada oraz dr n. med. Agata Sławin i lek. Andrzej Zapaśnik – oboje od lat związani z Federacją Porozumienie Zielonogórskie.
– To dla mnie ogromny zaszczyt, że zostałam wyróżniona Statuetką Hipokratesa. Moja przygoda z medycyną rodzinną trwa już ponad 25 lat i wciąż jest moją pasją, którą chcę dalej zarażać młodych lekarzy. Jestem dumna, że mogłam przyczynić się do jej rozwoju i dziękuję za docenienie moich starań – to dodatkowo inspiruje mnie do dalszego działania – mówi dr Agata Sławin, lekarka rodzinna z Dolnego Śląska, która od początku jest związana z Federacją PZ.
Dr Agata Sławin jest specjalistką w dziedzinie medycyny rodzinnej oraz ekspertem w zakresie profilaktyki zdrowotnej i opieki nad pacjentami z chorobami przewlekłymi. Od wielu lat zaangażowana jest w edukację lekarzy rodzinnych oraz promowanie wysokich standardów opieki medycznej w podstawowej opiece zdrowotnej. W swojej pracy naukowej i klinicznej skupia się na prewencji oraz wczesnym wykrywaniu chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze, co jest kluczowe w zmniejszaniu obciążeń zdrowotnych społeczeństwa. Praktyka Lekarza Rodzinnego dr Agaty Sławin powstała w 2000 roku w Kiełczowie, a w 2016 roku otworzyła drugą placówkę – filię w Pisarzowicach. W trosce o najwyższy standard świadczonych usług, w 2019 roku obie przychodnie poddały się procesowi akredytacyjnemu i uzyskały pozytywną opinię Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. W 2023 roku kolejny proces akredytacji potwierdził, że obie placówki spełniają standardy wymagane dla podstawowej opieki zdrowotnej.
Andrzej Zapaśnik, ekspert Porozumienia Zielonogórskiego, jest absolwentem Akademii Medycznej w Gdańsku, specjalistą chorób wewnętrznych, lekarzem POZ, prezesem Przychodni BaltiMed sp. z o.o. sp.k., wiceprzewodniczącym Pomorskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia oraz prezesem Zarządu Polskiej Fundacji Opieki Zintegrowanej. W okresie od 28.01.2016 r. do 30.04.2017 r. był ekspertem Banku Światowego w zakresie realizacji projektu „Przygotowanie, przetestowanie i wdrożenie do systemu opieki zdrowotnej organizacji opieki koordynowanej (OOK) – Etap I Opracowanie modeli zintegrowanej/koordynowanej opieki zdrowotnej dla Polski”, realizowanego wspólnie z NFZ ze środków PO WER EFS, współautor modelu POZPLUS i KAOZ. Andrzej Zapaśnik jest twórcą założeń opieki koordynowanej, którą od kilku lat realizuje i zaraża swoim zaangażowaniem innych.
– Dziękuję za wyróżnienie Statuetką Hipokratesa. To wyróżnienie należy się wszystkim osobom, które razem ze mną tworzyły założenia opieki koordynowanej w POZ w latach 2013-2017 – całemu Zarządowi Pomorskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia, zespołowi ekspertów Banku Światowego oraz koleżankom i kolegom z Porozumienia Zielonogórskiego, którzy te założenia krytycznie opiniowali. Na tyle skutecznie, że z czasem stali się gorącymi orędownikami, czego wyrazem jest m.in. Zielony Szmaragd przyznany w 2019 roku na 15-lecie Federacji PZ. Obie statuetki będą teraz stały obok siebie, podobnie jak ramię w ramię działają FPZ i PTMR w dalszym rozwijaniu POZ OK – mówi Andrzej Zapaśnik.
Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy.