Szanowni Państwo,
gwałtowny wzrost liczby i wysokości roszczeń kierowanych przez pacjentów wobec podmiotów leczniczych i wszystkich osób wykonujących zawody medyczne – to nasza nowa codzienność.
Prawnicy alarmują, iż kwoty zasądzanych odszkodowań z tytułu odpowiedzialności cywilnej, zadośćuczynień, rent (często dożywotnich), coraz częściej przekraczają sumy gwarancyjne zadeklarowane w naszych polisach. Procesy sądowe trwają latami, a wygenerowane odsetki nierzadko przekraczają kwoty samych odszkodowań.
Staramy się by nasze podmioty lecznicze były wyposażone w nowoczesny sprzęt diagnostyczny a wnętrza naszych praktyk były estetyczne i bezpieczne dla naszych pacjentów. Inwestujemy duże środki na ten cel. Często jednak zapominamy, że w jednej chwili możemy wszystko to stracić. Boleśnie przekonali się o tym w ostatnich miesiącach mieszkańcy Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Utrata mienia w trakcie powodzi nie ominęła również wielu przychodni.
Zadbajmy o nasze finansowe bezpieczeństwo dziś i w przyszłości. Wspólnie z przedstawicielem profesjonalnego Ubezpieczyciela dokonajmy audytu polis ubezpieczeniowych - zaktualizujmy zakres ochrony i sumy gwarancyjne polis OC oraz sumy ubezpieczenia mienia przychodni, tak by w przyszłości nie martwić się o utratę naszego życiowego dorobku w przypadku jakiegokolwiek zdarzenia.
Uczmy się od naszych sąsiadów. W Niemczech suma ubezpieczenia dla podmiotu leczniczego udzielającego świadczeń medycznych w zakresie POZ wynosi 5 000 000 EURO (słownie: pięć milionów euro), a w Polsce minimalna suma gwarancyjna to jedynie 75 000 EURO (słownie: siedemdziesiąt pięć tysięcy euro). Są Ubezpieczyciele, którzy proponują w Polsce dużo wyższe sumy gwarancyjne niż wymagane minimum- nawet do 1 000 000 EURO (słownie: jeden milion euro) w ubezpieczeniu OC obowiązkowym.
Stare hasło – „Bezpieczny Zawsze Ubezpieczony” jest już nieaktualne. Teraz wysoko (czyli adekwatnie do ryzyka) ubezpieczony ma szansę czuć się bezpiecznie.
Zadbajmy o swój spokój i komfort życia (po przejściu na emeryturę również). Nie warto być mądrym po szkodzie.
Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe? Jak chronić swój portfel?
• Sumy gwarancyjne w ubezpieczeniu Odpowiedzialności Cywilnej muszą być adekwatne do ryzyka. Dotyczy to zarówno ubezpieczeń Podmiotów Leczniczych, Lekarzy, Pielęgniarek, Położnych, pozostałego personel medycznego
• Dbać o jasne i precyzyjne zapisy „Kontraktów”
• Na wezwanie Prokuratury udać się koniecznie z adwokatem
• Niezwłocznie informować Ubezpieczyciela o roszczeniu i współpracować w procesie „likwidacji szkody” – to obowiązek Ubezpieczonego
• Wybierać jedynie profesjonalnych pełnomocników wyspecjalizowanych w prawie medycznym
• Ryzyka nie można wykluczyć, ale dobra komunikacja zarówno w Zespole, jak i z pacjentem zwiększa szansę na uniknięcie roszczeń.
Z poważaniem
Daniel Kowalczyk
Sekretarz Federacji PZ